TR

Translate:

 • TARLA ALAÇATI FİLM FESTİVALİ

  Her SALI ve PERŞEMBE

  Saat 20:00 da Atıştırmalık Açık büfemiz 

  Saat 21:00 da filmlerimizi izlemeye bekliyoruz...

  26 Temmuz Perşembe

  Tom At The Farm  FRAGMAN

  24 Temmuz Salı

  Heliopolis

  KEMAN ÖĞRETMENİ

  Tek ihtiyacınız olan sevgi dolu bir nota.

  Filmleriyle birçok uluslararası festivalde ödül alan yönetmen Sergio Machado’dan, San Paulo’nun en tehlikeli gecekondu mahallesi Heliopolis’teki öğrencilerden orkestra kurmaya çalışan bir keman öğretmeninin ilham veren hikayesi.

  Keman çalan Laerte uzun yıllar boyunca, Latin Amerika’nın en önemli senfoni orkestralarından Sao Paulo Senfoni Orkestrası’na girmek için hazırlanmıştır. Seçmelerin olduğu gün omuzlarındaki yük o kadar ağırlaşmıştır ki, gerginlikten kaynaklanan amansız bir sırt ağrısı nedeniyle çalamaz ve başarısız olur. Arkadaşının önerisi ile geçici olarak bir lisede müzik öğretmenliği yapmaya karar verir. Ancak lise, Sao Paulo’nun şiddet olaylarının en çok yaşandığı en büyük gecekondu mahallesi Heliopolis’tedir. Enstrümanlar kırık döküktür, ortam şiddet doludur ama sınıftaki iki çocuk yetenekleriyle onu etkilemiştir. Alışılmadık yöntemlerle çocuklara ders vermeye başlayan Laerte, yavaş yavaş öğrencilerin ve mahallelinin güvenini kazanır. Dersler sırasında kendisi de tekrar keman çalmanın zevkine erişir. Başlarda her şey imkansız gibi görünse de bütün zorluklara rağmen umut ve sevgi dolu bu orkestra, hem öğretmenin hem de öğrencilerin hayatını tamamen değiştirecektir. Ne var ki Heliopolis’te sular hiç durulmayacaktır.

  1. Locarno Film Festivali Yarışma ve Kapanış Filmi
  2. Sao Paulo Uluslararası Film Festivali Seyirci Ödülü

  Orijinal Adı                : HELIOPOLIS (THE VIOLIN TEACHER)
  Yapım                         : Brezilya
  Yapım Yılı                   : 2015
  Dil                               : Portekizce
  Renk                           : Renkli
  Tür                              : Dram

  Süre                            : 102′
  Yönetmen                   : Sergio Machado
  Senaryo                      : Sergio Machado, Maria Adelaide, Marcelo Gomes
  Oyuncular                   : Lazaro Ramos, Kaique de Jesus, Elzio Vieira, Sandra Corveloni,
  Görüntü Yönetmeni    : Marcelo Durst
  Kurgu                          : Marcio Hashimoto
  Türkiye Hakları          : Copyright © FİLMARTI Film
  Dağıtım                        : FİLMARTI Film

  FRAGMAN

  19 Temmuz Perşembe

  Geronimo


  2014, Fransa, 107’, Renkli, Fransızca

  Yönetmen: Tony Gatlif
  Oyuncular: Celine Sallette, Rachid Yous, David Murgia, Nailia Harzoune, Aksel Üstün, Tim Seyfi, Vincent Heneine, Adrien Ruiz, Sebastien Houbani
  Senaryo:
  Görüntü Yönetmeni:
  Kurgu:
  Müzik:

  Tony Gatlif’ten tutku dolu, heyecanlı, bir soluktan izleyeceğiniz müthiş bir film. Müzikleriyle yine büyülüyor.

  “Her demet zalim felek sineme dokunma benim” Filmin müziklerinden…

  Konu:
  Fransa’nın güneyi. Görücü usulüyle evlenmek istemeyen ve ailesine karşı çıkan Türk kızı Nil Terzi düğün günü çingene sevgilisi Lucky Molina’yla kaçar. Birbirlerine delice aşık bu çift, arkalarında birbirine düşman iki aile bırakır. Bu sorunu çözme görevi de genç bir sosyal eğitimci olan Geronimo’ya kalır. Yüksek tempolu müzikler, Flamenko, Arabesk ve hip hop. Türk ve İspanyol müziğinin keyifli karışımıyla izleyeceğiniz filmde, kahramanımız Geronimo bu sorunun üstesinden gelebilecek mi?

  FRAGMAN

  17 Temmuz Salı

  YENİ AHİT (THE BRAND NEW TESTAMENT)


  (Belçika,Fransa, Luxembourg 2016, 114 dk)

  Yaş sınırlandırması: 13+

  Yönetmen: Jaco Van Dormael

  Oyuncular: Pili Groyne,Benoit Poelvoorde, Catherine Deneuve, Yolande Moreau

  Son yılların dikkat çekici filmlerinden 2009 yapımı Mr. Nobody’le öne çıkan senarist ve yönetmen Jaco Van Dormael, Yeni Ahit’le birlikte filmografisine güçlü mizahî ögelerle donatılmış, yaratıcı ve gerçeküstü bir komedi ekliyor.

  Bugüne dek, Tanrı’yı hep bir erkek olarak hayal etmemizi istediler ve o hep ulaşılmaz olandı. Evet, Tanrı var ve Brüksel’de yaşıyor. Üstelik; karısına ve kızına karşı tavrı bir Tanrı’ya yakışacak cinsten değil. Peki ya, yüzyıllardır onunla ilgili söylenegelen her şeyi fena halde yanlış anladıysak? Bu şüphenin kendisi bile tek başına muazzam bir haz yaşatırken Dormael’in kalem oynattığı hikâyede birbirinden orijinal detaylar sizi her anından keyif alacağınız baş döndürücü bir deneyime hazırlıyor. Aslında, küçük bir kız çocuğunun hikâyesi var karşınızda. Adı Ea. Babasına baş kaldıracak kadar cesur bir Tanrıça…

  FRAGMAN

  10 Temmuz Salı

  THE BOOK SHOP


  1950’li yılların İngiltere’sinde eşini kaybetmenin acısını yüreğine gömerek hayatında yeni bir sayfa açmak isteyen Florence Green, bir sahil kasabasında kitapçı açmaya karar verir. Kasabada kimsenin kitap okumayı sevmediğini fark etse de, azmi ve tükenmeyen inancı ile kitapçıyı kasabanın en çok işleyen dükkanlarından biri haline getirmeyi başarır. Ne var ki kasabadan inatçı bir kadınının da kitapçı olan tarihi bina ile ilgili Florence’ın bilmediği başka planları vardır ve bunları gerçekleştirmek için her şeyi yapmaya hazırdır. Florence kitaplara olan tutkusu ve inadı ile bunun üstesinden gelebilecek midir?  THE BOOKSHOP, ödüle doymayan yönetmen Isabel Coixet’in Penelope Fitzgerald’ın dünya çapında beğeni toplayan aynı adlı romanından uyarladığı komik bir kasaba ve kararlı iki kadının eğlenceli hikâyesi. Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan ve İspanya’nın Oscar’ı sayılan Goya’da bu yıl En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini toplayan THE BOOKSHOP, cesaret, iyimserlik ve kitap sevgisine dair bir yapım.

  2018 Goya Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen & En İyi Uyarlama Senaryo Ödülleri
  2018 İspanya Sinema Yazarları Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Sinematografi, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülleri
  2018 Gaudi Ödülleri En İyi Sanat Yönetmeni & En İyi Müzik Ödülleri

  • Yönetmen: Isabel Coixet
  • İSPANYA, İNGİLTERE, ALMANYA / 2017  / 113´ / İngilizce; Türkçe altyazılı
  • Senarist: Isabel Coixet
  • Özgün Yapıt: Penelope Fitzgerald
  • Görüntü Yönetmeni: Jean Claude Larrieu
  • Kurgucu: Bernat Aragonés
  • Özgün Müzik: Alfonso de Vilallonga
  • Oyuncular: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson, James Lance, Honor Kneafsey, Frances Barber, Jorge Suquet, Charlotte Vega  

  FRAGMAN: https://www.youtube.com/watch?v=KMTznvZOFMk

  12 Temmuz Perşembe

  Like Crazy  FRAGMAN

  8 Temmuz Pazar

  The Florida Project


  Yılın en sıcak, en renkli sürprizi.

  Cannes’dan Toronto’ya kadar gösterildiği her festivalde büyük ilgi toplayan, izleyenleri güldürdüğü kadar gözyaşlarına boğan ve eleştirmenlerden tam not alan THE FLORIDA PROJECT, yılın en renkli ve en merak uyandıran filmi. TANGERINE ile 2015 yılında Sundance Film Festivali’nde olay yaratan ve ödüle doymayan yönetmen Sean Baker bu sefer bizlere Florida’nın yakıcı güneşi altındaki renkli insanlarının hem hüzünlü hem eğlenceli, kısacası hayatın içinden sıcacık hikayelerini anlatıyor.

  Konu

  Sean Baker'ın sıcacıklığı, sevimliliği ve canlılığıyla sizi içine çektiği Florida Project'i, unutulmaz bir dokunaklılıkla çocukluğa bakıyor.

  Dünyanın en büyüleyici yeri olarak adlandırılan Disney Dünyası'nın yakınlarındaki banliyölerde geçen Florida Project, 6 yaşındaki Moonee'yi (Brooklynn Prince'in muazzam çıkışıyla) ve onun isyankar annesi Halley'i (Bria Vinaite tam bir keşif!) bize tanıtır. Bobby (Willime Dafoe'nin çok konuşulan performansıyla) tarafından işletilen Magic Castle adlı otelde haftalık kirayla yaşayan bu ikiliyi; Sean Baker'ın (iPhone ile çektiği Tangerine'le (2015, !f 2016) tanıdığımız) ritmini hiç kaybetmeyen, güneşli, sepya ve 35mm çekilmiş muazzam sinemasından izliyoruz. Cannes'da gösterildiğinden beri senenin en çok konuşulan bağımsız filmlerinden birisine dönüşen Florida Project; çocukluk ve Amerikan rüyası üzerine yapılmış son yıllardaki en önemli sinema deneyimlerinden birisi olabilir.

  2017 Cannes Film Festivali Directors’ Fortnight

  2017 Toronto Uluslararası Film Festivali

  2017 New York Film Festivali

  2017 Busan Uluslararası Film Festivali

  • Yönetmen
   SEAN BAKER
  • Senaryo
   SEAN BAKER, CHRIS BERGOCH
  • Görüntü Yönetmeni
   ALEXIS ZABE
  • Kurgu
   SEAN BAKER
  • Müzik
   LORNE BALFE
  • Oyuncular
   WILLEM DAFOE, BROOKLYN PRINCE, BRIA VINAITE
  • Yapımcı
   DARREN DEAN, ELAYNE SCHIEDERMAN SCHMIDT

  FRAGMAN : https://www.youtube.com/watch?v=WwQ-NH1rRT4

  FRAGMAN